Yükleniyor
0
Menü Simge

MERMER NEDİR?

Yunanca’da ‘’marmaros’’ parlayan taş anlamına gelen mermer, belirli sıcaklık ve basınç altında başkalaşıma uğrayan kireçtaşı, dolomit gibi kayaçların tekrar kristalleşip yeni bir yapı kazanmaları sonucunda oluşmuştur. Yüksek miktarda kalsiyum karbonat içerir.Çoğunlukla renkleri siyah, bej, gri ve beyaz olsa da mineral yapısındaki değişiklikler nedeniyle birçok renk ve desende de görülmektedir.

Kısaca yüksek sıcaklık ve yüksek basınç altında başkalaşıma uğramış kalker katmanları mermer olarak tanımlanır. Mermerin birbirinden güzel desenleri ve farklı renkleri kireç taşının başkalaşıma uğraması sırasında mevcut toprak katmanları ile etkileşiminden oluşur. Doğanın bize verdiği, en güzel hediyelerden biri olan mermerin büyüsü gün geçtikçe hayatımıza daha çok girmektedir. Mermer, dünya genelinde kullanımı en fazla olan doğal taştır. Hem yapısal hem de dekoratif amaçlı kullanılır.

Tüm yapı alanları ve dekorasyonda mermer, uzun yıllar boyunca güzelliğini koruyan bir doğal taş olarak çok tercih edilmektedir.

Mermer dekoratif görünümü ve şekillendirilebilir özelliğiyle de yüzyıllarca heykeltıraşların en çok kullandığı doğal taş çeşidi olmuştur. Tüm dünyada tarihi yapılara bakıldığında sayısız mermer çeşme, sütun, heykel örnekleri görülebilir. Yüzyıllar boyunca cami, saray ve tapınak inşalarında, hem dayanıklılığı hem de estetik duruşu nedeni ile yoğunlukla mermer  tercih edilmiştir.

 

Türkiye 5,2 milyar m³ (13,9 milyar ton) toplam rezervi ile dünya mermer potansiyelinin yaklaşık %40’ına sahiptir. Ülkemizde 80’den fazla değişik yapıda ve 120’nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi bulunmaktadır.

Anadolu'da bulunan ve geçmişi bugünden 8000- 9000 yıl öncesine, Hititler dönemine uzanan eserler, ülkemizdeki mermer kültürünün zenginliğinin ve mevcut potansiyelin bir göstergesidir. Mermerler iç ve dış mekan yer döşemeleri, duvar kaplamaları, dekoratif aksesuarlar, mutfak kullanım gereçleri, tezgahlar, kolonlar, kemerler gibi birçok ürün ve şekilde yoğun kullanım alanı olan dayanıklı ve gösterişli doğal taşlardan biridir.

 Milo ailesi olarak ülkemizin en önemli doğal zenginliklerinden biri olan mermeri, ince zarif tasarımlar ile şekillendirerek sizlerin kullanımına ve beğenilerinize sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

En keyifli anlarınıza eşlik etmesi dileğiyle….